Граніт: особливості застосування
Граніт — це будівельний матеріал преміум-класу, який може «похвалитися» не тільки природною красою, а й довговічністю. Це один із найбільш міцних будівельних матеріалів, тому його активно використовують у промисловому, гідротехнічному, цивільному і приватному будівництві. Сьогодні також популярне використання граніту в дизайні інтер'єрів завдяки його «елегантності» та «солідності».
Походження граніту та його особливості
Гранітні масиви можуть мати магматичне, метаморфічне або змішане походження. Магма — основне джерело утворення цього каменю.
Так, граніт може сформуватися в двох випадках:
у результаті повільного охолодження й затвердіння магми, яка не вийшла на поверхню й застигла в надрах землі;
при метаморфізмі — зміні магматичних гірських порід під впливом високих температур, тиску, рідких або газоподібних речовин.
Граніт має хороший полімінеральний склад, що зумовлює його використання в різних видах будівництва. Цей будівельний камінь відрізняється високим вмістом кварцу (від 20 до 30 %) і натрієво-калієвих шпатів (від 35 до 40 %). Кварц визначає міцність, а забарвлення польового шпату — колір граніту. Також у складі є невелика кількість плагіоклазу (20 - 25 %) й слюди (5 - 10 %).
У чому переваги граніту як будівельного матеріалу?
Широке застосування граніту як в будівельних, так і в облицювальних роботах зумовлене високими технічними характеристиками цього матеріалу.
Міцність. Граніт — це дуже щільний (2700 кг/м3) природний камінь, який при стисненні має міцність від 120 до 250 МПа. Завдяки цьому граніт проявляє високу стійкість до механічних пошкоджень та атмосферних явищ. За показниками міцності граніт поступається місцем лише алмазу.
Довговічність. Граніт і гранітні вироби можуть служити більше ніж 500 років. Довговічність (як і міцність) цього будівельного матеріалу залежить від розміру кристалів: чим менші зерна, тим довше прослужить камінь. Розрізняють три структури граніту:
дрібнозернисту (з розмірами зерен до 2 мм);
середньозернисту (2 - 5 мм);
грубозернисту (понад 5 мм).
Термо- і морозостійкість. Граніт витримує близько 300 циклів замерзання йвідтавання без зміни своїх властивостей. Завдяки цьому його часто використовують для зовнішнього оздоблення будівель. Граніт — досить термостійкий будівельний матеріал. Поліморфні зміни кварцу відбуваються лише при 600 °C, у результаті чого граніт розтріскується.
Водонепроникність. Коефіцієнт водопоглинання граніту — 0,05?0,17%. Він практично не вбирає вологу, тому відмінно підходить для облицювання набережних, фонтанів, саун, басейнів т. п.
Екологічність. На відміну від штучних порід, при нагріванні граніт не виділяє ніяких шкідливих речовин. Радіоактивний фон граніту природний і для більшості видів становить всього 10 - 15 мкР/год.
Сумісність з іншими видами натурального каменю. Граніт — це практично універсальний будівельний матеріал. Він добре «вписується» в будь-який стиль інтер'єру йдобре поєднується з деревом, керамікою, металом і т. п.
Різноманітність фактур. По-перше, граніт (у порівнянні з іншими гірськими породами) легко піддається шліфуванню й поліруванню. В сучасних умовах обробки це здійснюють за допомогою алмазу. Граніт можна наполірувати до дзеркального блиску. При цьому він красиво виглядає на світлі, коли на ньому переливаються вкраплення слюди. По-друге, нерідко застосовуються й декоративні можливості невідполірованого граніту, який поглинає світло й має скульптурну виразність.
Широка палітра кольорів. Звичайне забарвлення граніту — світло-сіре, але зустрічається також червоний, рожевий, зелений, блакитний камінь. При цьому на граніті може бути присутній плямистий, смугастий або хмарно-димчастий малюнок.
Представляємо цікаві факти про граніт.
- Граніт містить в процентному співвідношенні майже половину, того, що ми споживаємо з атмосфери — кисень.
- Твердість граніту зберігає свої первинні властивості протягом кількох століть. Ні морози, ні спека, ні завірюха, ні зливи — такому каменю нічим не страшні.
- Граніт є і звуковим передавачем. Так, прохідність крізь нього в 10 разів швидше, ніж прохідність через повітря.
- Коли мова заходить про граніт, багато хто уявляє собі мало радісну картинку в чорно-сірих тонах. Однак, на сьогоднішній день, цей камінь може порадувати і іншим, більш яскравими і контрастними кольорами: червоний, жовтий, помаранчевий, зелений. Виявляється, колір визначається наявністю або відсутністю в ньому шпату.
- Дрібнозернистий граніт вважається найміцнішим і стійким до всіх зовнішніх руйнівних фактоів. Саме тому, його середня тривалість «життя» досягає 500 років.
- На сьогоднішній день такі держави, як Індія, Китай та Італія, є основними експортерами граніту в світі.
- Існує і незвичайна гора, повністю покрита гранітом, яка склає конкуренцію Евересту — Канченджанга, висотою майже в 9 км.
- Керамограніт — це «штучник» природного каменю. З`явився він порівняно недавно і чудово зміг полегшити роботу дизайнерам завдяки різним кольорам і текстурам матеріалу.
- За деякими даними, існує думка про те, що невеликі гранітні скупчення стали «першовідкривачами» у створенні та появі життя на Землі. На скільки це є дійсністю або міфом — невідомо, проте деякі вчені схиляються саме до такої думки...
Для яких видів будівництва підходить граніт?
На сьогодні граніт — це популярний будівельний матеріал, який використовують як для зовнішніх, так і для внутрішніх робіт:
вимощування доріг;
облицювання метрополітенів і підземних переходів;
виготовлення пам'ятників і скульптур;
облицювання камінів, фонтанів і басейнів;
оздоблення стін і сходів;
виготовлення стільниць, підвіконь і декоративних предметів (наприклад, ваз);
зведення фундаменту;
покриття підлоги;
як бордюрнийкамінь і т. д.